حکمت 2شناخت ضد ارزش ها (اخلاقى)

حکمت 2شناخت ضد ارزش ها (اخلاقى)

 

وَ قَالَ [علیه السلام] أَزْرَى بِنَفْسِهِ مَنِ اسْتَشْعَرَ الطَّمَعَ وَرَضِیَ بِالذُّلِّ مَنْ کَشَفَ عَنْ ضُرِّهِ وَ هَانَتْ عَلَیْهِ نَفْسُهُ مَنْأَمَّرَ عَلَیْهَا لِسَانَهُ .

 

و درود خدا بر او، فرمود : آن که جان را با طمع ورزى بپوشاند خود را پست کرده ،و آن که راز سختى هاى خود را آشکار سازد خود را خوار کرده ، و آن که زبان را بر خودحاکم کند خود را بى ارزش کرده است.

 

شرح مختصر : وقتی انسان در چیزی طمع کند ،یعنی خود را بدان نیازمند دیده،و احساس نیازمندی در آنچه حق انسان نیست،پستی او را می رساند.همچنین انسان طمعکار به دنبال رسیدن به مراد خود خواهد بود، و به هر حیله و نیرنگی دست می زند و نیز خود را در پیش اسباب دستیابی به آن، خوار و خفیف می کند،که با نشان دادن رذایل اخلاقی اش،باز پستی خود را نشان داده است.

کسی که سختی های خود را آشکار کند،یعنی به تنهایی قادر به تحمل آنها نبوده،پس حقیرتر از آن چیزی است که برایش مقدر شده و تحمل آنرا ندارد، او کم ظرفیتی خود را نشان داده و خود را خوار کرده.متاسفانه این مطلب به عنوان درد دل در بین دوستان وجود دارد و در بسیاری از مواقع موجب منتشر شدن مشکلات یک شخص در بین دوستان و اقوام می شود و آبروی او می رود و کوچک می شود.

درون دلت شهر بندست راز / نگر تا نبیند در شهر باز : سعدی

از طرفی بیان مشکلات در بین دوستان موجب آزردگی خاطر آنان و در بین دشمنان موجب دشمن شاد شدن است. البته بیان مشکلات در حضور دوستان بزرگوار و محرم برای حل مشکل،موجب گره گشایی آن است.

و کسی هم که زبان را بر خود مسلط کند و بی تدبیر سخن بگوید،گاهی حرفهایی می زند که موجب درد سر برای او می شود : زبان سرخ،سر سبز دهد بر باد. انسان با سخن گفتن،شخصیت خود را به نمایش می گذارد و هر کس زیاد سخن بگوید، عیوب و نادانی خودش را بالاخره نشان خواهد داد،چون به هر حال انسان دربسیاری از زمینه ها نادان و بی تخصص است و شایسته نیست انسان درباره ی آنچه نمی داند سخن بگوید.

/ 4 نظر / 11 بازدید
محب ولایت

سلام علیکم اقیانوس بی کران نهج البلاغه ی مولا امیرالمومنین ژرفایی بس عظیم دارد. التماس دعا[گل]

مهاجر

بسم رب الشهدا/ سلام قولا من رب رحیم/کتمان سر/خدایا به ما روزی کن/یا علی مدد

فانی - حامل اسرار

بسم الله با سلام از اینکه به وبلاگ حقیر اومدین ممنونم. ظاهرا منظور از این جمله سو’ ظن داشتن به حضرت ربوبی می باشد.والله اعلم.

سفینة النجاة

فهرست مطالب ویژه ماه مبارک رمضان: مقدمه: ايها الناس! درهاى بهشت در اين ماه باز است! فصل اول: احادیثی در فضیلت ماه رمضان فصل دوم: روزه - بخش اول: اهمیت روزه - بخش دوم: فلسفه روزه - بخش سوم: پاداش روزه داران - بخش چهارم: کسانی که عمداً و بدون عذر روزه نمی گیرند - بخش پنجم: فواید روزه در آیات و روایات - بخش ششم: فواید روزه از نظر علم پزشکی - بخش هفتم: شرایط روزه که باید رعایت شود - بخش هشتم: سحری - بخش نهم: افطار - بخش دهم: چند نکته بهداشتی دیگر برای روزه داران - بخش یازدهم: افطاری دادن به روزه داران فصل سوم: شب قدر - بخش اول: درباره شب قدر - بخش دوم: بحثى پيرامون مقدّرات الهى‏ - بخش سوم: آداب شب قدر