پاسخ به یک سوال(حسادت)

سوال:سلام،امیدوارم شاد و سربلند باشید. راستش من گرفتار یه همکلاسی حسود شدم که ...

پاسخ :(این پاسخ به یک سوال شخصی با شرایط خاص است و برای همه مناسب نیست):

 سلام،آن چیزی که به ذهن بنده رسید، در زیر بیان شده،اما اینکه این راه حل چقدر مناسب است، نمی دانم. خودتان بخوانید و با حال خودتان انطباق دهید:

1-     دوستی را ادامه دهید یا لااقل قهر نکنید وگرنه اوضاع بدتر می شود و حسادت او به شما تبدیل به دشمنی او با شما می شود

2-     سعی کنید نکات مثبتی در او بیابید و به تدریج و به مرور زمان در دفعات مختلف و مکرر، خوبی ها و نکات مثبتی را که دارد به او بگویید تا مطمئن شود که او هم نکات مثبتی دارد و شما هم آن نکات را می دانید.

3-     سعی کنید خود را در کلاس مطرح نکنید (فعالیت و تحصیل موفق خود را انجام دهید ولی بی سر و صدا)

4-     او را به درس تشویق کنید و اگر ممکن است مقداری از وقت را برای ارتقای سطح تحصیلش اختصاص دهید،مثلا روزی 45 دقیقه با هم درس بخوانید.

5-     به هر حال او به یک رذیلت زشت اخلاقی دچار است و شما برای رضای خدا صبر کنید،مبادا خشم و ناراحتی خود را مسقیما بیان کنید که او تبدیل به یک دشمن می شود،اگر تحمل ندارید رابطه را آرام آرام و با محبت کمتر کنید،نه با ناراحتی و قهر.

6-     آرامش خود را حفظ کنید،دنیا پر از انسان های با رذایل اخلاقی است و احتملا این مسئله کاملا طبیعی است و  در قرآن آمده :

 فاصبر ان وعد الله حق و لا یستخفنّک الذین لایوقنون : 60 روم: پس صبر کن،قطعا وعده ی خدا حق است،و کسانی که ایمان ندارند تو را خشمگین نسازند(و سبک نشمرند) / «احتمالا : و باعث سبکسری تو نشوند»

7-     توجه کنید که او هم یک انسان است با همه ی خوبی ها و بدی ها،اگر ما به حسادت مبتلا نیستیم (هر چند شاید واقعا در شرایطی هم باشیم) عنایت خدا بوده،برای خودتان و ایشان دعا کنید تا خدا این امراض قلبی را شفا دهد و ببخشاید و نگذارد ما دچار آن شویم،چون حسد خوبی ها را می خورد،چنانکه آتش هیزم را می خورد.

در پناه حضرت حق موفق باشید

/ 0 نظر / 23 بازدید